2018 Ellis County Fair

Fair Results Back

Viewing records 851-900 of 2308
Results last updated at: 10/19/2018 11:35 PM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
4-H / S - Visual Arts / 20: Skill Arts - Any other skill not covered in above classes
54 Dreiling, Nicole 865 horse scratch picture Purple Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
73 Dreiling, Kylie 866 Scratch off art Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
240 Nelson, Grace 1118 Letters of name in Legos Purple Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
16 Wasinger, Marisa 1510 Stained glass flower Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
57 Staab, Evan 1582 Legos Blue Cottonwood District, Hays
258 Hockersmith, Rylee 1667 Flag - wood burning and carving Grand Champion, Senior Champion Visual Arts Award sponsored by Ellis County FCE Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
257 Dickman, Lily 1738 oil crayon hearts Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
262 Wasinger, John 1817 Hawk model Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
262 Wasinger, John 1820 Ball walker Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
288 Haag, Ezekiel 2156 Welded Eagle Purple Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
258 Hockersmith, Rylee 2576 Painting design and snake wood burning design Purple Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
46 Pfannenstiel, Denton 2669 Legos entry Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
334 Park, Brittani 2953 scratch art Purple Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
61 Jaeger, Tygh 2988 School artwork Red Cottonwood District, Hays Good Hope
55 Lang, Ashlen 3427 Lego Building....wasn't for sure which place to register this at. Purple Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
33 Pfannenstiel, Kinley 3532 Shark Diorama Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
33 Pfannenstiel, Kinley 3541 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / S - Visual Arts / 21: Cultural Arts
262 Wasinger, John 1821 Countryside Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / Swine - Breeding / 05: Purebred breeding gilts farrowed after January 1 of current year
6 Scheck, Lindsey 763 pig Blue 1st Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / Swine - Breeding / 06: Crossbred breeding gilts farrowed after January 1 of current year
70 Weber, Kaleigh 484 Crossbreed Market Hog Blue 1st Grand Champion Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
73 Dreiling, Kylie 841 Eartag number 35248 white gilt Red 2nd Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
4-H / T - Woodworking / 02: Lawn furniture
112 Robben, Dylan 114 Lawn Chair Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
170 Dickman, James 353 x table Blue Cottonwood District, Hays
4-H / T - Woodworking / 03: Household furniture
133 Rupp, Ethan 227 End table Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
171 Dickman, Michaela 358 bookcase Blue Cottonwood District, Hays
4-H / T - Woodworking / 04: Other woodworking articles not included in above classes.
172 Dickman, Zechariah 371 bean bag toss game Blue Cottonwood District, Hays
178 Schmeidler, Grace 438 Produce Shelf Grand Champion, Junior Champion Woodworking Award sponsored by Tom & Melinda Fross Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
6 Scheck, Lindsey 755 sign Junior Reserve Champion Woodworking Award sponsored by Dorothy McRae, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
6 Scheck, Lindsey 2661 tic-tac toe game Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
61 Jaeger, Tygh 3013 Christmas Tree Shelf Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / T - Woodworking / 06: Woodworking items made from a kit.
201 Coveney, Dylan 658 Kit Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
4-H / T - Woodworking / 09: Household furniture
133 Rupp, Ethan 226 Nightstand Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
133 Rupp, Ethan 228 Cedar Chest Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
167 Dickman, Elizabeth 345 table Blue Cottonwood District, Hays
331 Park, Breanna 2716 headboard Purple Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
336 Park, Nicolas 2817 Night Stand Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
4-H / T - Woodworking / 10: Other woodworking articles not included in above classes.
83 Rajewski, Dustin 2324 Cutting board Grand Champion, Senior Champion Woodworking Award sponsored by Harland & Edna Rupp Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
83 Rajewski, Dustin 2326 Fish box Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
4-H / T - Woodworking / 11: Repaired or refinished furniture
331 Park, Breanna 2713 chest Reserve Grand Champion, Senior Reserve Champion Woodworking Award sponsored by Mark & Roxie Zimmerman Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 07b: Registered Heifer, Senior Heifer calves, calved between Sept. 1 and Dec. 31 of previous year
126 Rupp, EmmaRae 243 Braunvieh Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 07c: Registered Heifer, Summer yearling heifers, calved between May 1 and Aug. 31 of previous year
48 Pfannenstiel, Brant 1657 Josie Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
42 Schmeidler, Jacob 2470 7068 Angus Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
66 Vajnar, Mary Elizabeth 2526 3/2/17 Registered Heifer 5/7/2017 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 07d: Registered Heifer, Junior yearling heifer calved between Jan. 1 and April 30 of previous year
103 Rohr, Macara 21 Charolais Breeding Heifer Reserve Grand Champion, Reserve Supreme Heifer Award sponsored by Patrick Parke Cottonwood District, Hays Good Hope
103 Rohr, Macara 22 Angus Breeding Heifer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
7 Robben, Dalton 101 Maine-Anjou Black Heifer Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
125 Pfeifer, Derek 157 Registered black angus heifer Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
133 Rupp, Ethan 231 Braunvieh Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
15 Pfeifer, Jaylinn 568 registered breeding heifer Blue Cottonwood District, Hays Bits & Spurs
210 Kuhn, Anna 796 Angus heifer Red Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers