2019 Ellis County Fair

Fair Results Back

Viewing records 751-800 of 2028
Results last updated at: 11/14/2019 3:36 AM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
4-H / S - Visual Arts / 20: Skill Arts - Any other skill not covered in above classes
50 Lang, Ashlen 1650 Calendar Purple Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
50 Lang, Ashlen 1653 Bracelet Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
232 Herrman, Mila 1893 A barn made from scrap pieces of tissue paper. Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
226 Dickman, Lily 1934 yarn owl Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
8 Haas, Khloe 2290 Diorama Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
2 Jaeger, Levi 2372 Handmade book- 'Sharks v. Lions' Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
33 Pfannenstiel, Kinley 2389 wreath Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
3 Jaeger, Tygh 2420 My Little Monster Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
70 Neher, Kaleb 2473 Metal goat/sheep feeder, original design and welded by Kaleb Neher. Purple Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
239 Park, Brittani 2559 Scratch board Purple Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
259 Conner, Joshua 2630 String Art Ornament Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
37 Pfannenstiel, Denton 2729 Lego pickup and camper Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
37 Pfannenstiel, Denton 2752 Bulldozer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
317 Hockersmith, Rylee 2902 Designed/Cut/Built by hand Guitar Grand Champion, Senior Champion Visual Arts Award sponsored by Ellis County FCE Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / S - Visual Arts / 21: Cultural Arts
239 Park, Brittani 2562 Music Purple Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
4-H / Swine - Breeding / 05: Purebred breeding gilts farrowed after January 1 of current year
43 Schmeidler, Faith 556 Berkshire gilt Blue 1st Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / Swine - Breeding / 06: Crossbred breeding gilts farrowed after January 1 of current year
60 Pfeifer, Konnor 353 2nd Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
56 Schmeidler, Jacob 592 Breeding Gilt 1st Grand Champion Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / T - Woodworking / 01: Woodworking article for farm or shop use
13 Rupp, Ethan 3027 Tool Ches Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / T - Woodworking / 02: Lawn furniture
118 Dickman, Zechariah 429 bird feeder Purple Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
4-H / T - Woodworking / 03: Household furniture
115 Dickman, Elizabeth 402 child's bench Junior Reserve Champion Woodworking Award sponsored by Dorothy McRae, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
117 Dickman, Michaela 415 napkin holder Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
222 Wasinger, John 1779 Side table storage bench made with feed trough Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / T - Woodworking / 04: Other woodworking articles not included in above classes.
91 Schmeidler, Grace 191 breadbox Grand Champion, Junior Champion Woodworking Award sponsored by Patrick Parke Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
116 Dickman, James 408 wooden nameplate (with his initials) Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
2 Jaeger, Levi 2377 Tic-tac-toe box Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
3 Jaeger, Tygh 2423 Cribbage Board Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / T - Woodworking / 08: Lawn furniture
23 Jaeger, Amelia 2353 Adirondack Chair Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / T - Woodworking / 09: Household furniture
12 Rupp, Quentin 227 Name plaque Reserve Grand Champion, Senior Reserve Champion Woodworking Award sponsored by Mark & Roxie Zimmerman Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
4-H / T - Woodworking / 10: Other woodworking articles not included in above classes.
38 Grabbe, Wyatt 1891 cow cutting board Grand Champion, Senior Champion Woodworking Award sponsored by Harland & Edna Rupp Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 07: Registered Heifer
82 Rohr, Macara 38 Angus Heifer 1st Grand Champion, Supreme Heifer Award sponsored by Home Oil & Supply, Inc. Cottonwood District, Hays Good Hope
83 Rohr, MaRynn 40 Angus heifer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
10 Pfeifer, Jaylinn 123 breeding heifer Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
35 Scheck, Heather 157 Maine heifer Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
36 Scheck, Lindsey 170 Maintainer heifer Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
30 Stremel, John 389 Registered Angus Heifer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
27 Dickinson, Abigail 450 PB Sim 1st Reserve Grand Champion, Reserve Supreme Heifer Award sponsored by Patrick Parke Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
132 Kuhn, Anna 491 angus heifer Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
108 Staab, Connor 846 Show off my breeding Heifer for the year Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 08: Commercial Heifer
33 Pfannenstiel, Kinley 12 Twinkle Blue 1st Cottonwood District, Hays Good Hope
22 Dreiling, Nicole 55 Belle Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
12 Rupp, Quentin 230 Red 1st Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
31 Stremel, Jorja 396 Red Cottonwood District, Hays Good Hope
18 Schumacher, Levi 503 Birthday 5-12-2018 black heifer Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
19 Pfannenstiel, Brant 647 Tag #32123 "Opal" Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
20 Pfannenstiel, Jaiden 663 Tag #32122 "Jessa" Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
40 Robben, Dalton 1729 Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
40 Robben, Dalton 1730 Blue 1st Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
27 Dickinson, Abigail 1780 - Blue 1st Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
39 Grabbe, Mark 1843 Hazel Blue Cottonwood District, Hays Good Hope