2019 Ellis County Fair

Fair Results Back

Viewing records 801-850 of 2028
Results last updated at: 11/14/2019 3:17 AM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
4-H / U - Beef, Breeding Heifers / 08: Commercial Heifer
38 Grabbe, Wyatt 1900 Heifer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
17 Sonntag, Ashlyn 1921 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
122 Sonntag, Jailyn 1939 Red Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / U - Beef, Bucket Calf / 01: First year member
42 Reynolds, Kamdyn 148 Red Angus Heifer Calf 1st Champion Bucket Calf Award sponsored by Midland Marketing, Grand Champion Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
5 Leiker, Jacob 659 Bucket Calf Reserve Champion Bucket Calf Award sponsored by M & D Excavating, Inc., Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Good Hope
8 Haas, Khloe 2283 Bucket Calf---Fancy Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
46 Betz, Evangelyn 3041 bucket calf Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
4-H / U - Beef, Bucket Calf / 02: Second year member
15 Staab, Evan 482 Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
47 Pianalto, Barrett 2059 Angus Bucket Calf Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
37 Pfannenstiel, Denton 2153 Angus Cross Bucket Calf Blue 1st Cottonwood District, Hays Good Hope
50 Lang, Ashlen 2228 Bucket Calf Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
45 Betz, Evan 3037 Bucket calf Blue Cottonwood District, Hays Gemini Juniors
4-H / U - Beef, Bucket Calf / 03: Third year member
4 Leiker, Logan 640 Bucket Calf Blue 1st Cottonwood District, Hays Good Hope
44 Windholz, Riley 670 Bucket Calf Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
7 Haas, Konner 2269 Bucket Calf Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
2 Jaeger, Levi 2378 Molly Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
48 Sultzer, Harper 2620 Bucket Calf Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / U - Beef, Dairy Fitting and Showing / 12: Junior Division Fitting and Showing
107 Martinez, Leeya 2899 Dairy Heifer 1st Grand Champion, Junior Champion Showman Award sponsored by Kent & Lisa Colwell Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / U - Beef, Fitting and Showing / 04: Senior Division, age 14 and older
21 Dreiling, Kylie 49 Bubba Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
10 Pfeifer, Jaylinn 121 sr showmanship Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
35 Scheck, Heather 158 senior showman Grand Champion, Senior Champion Showman Award sponsored by William J/Renette Saba Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
12 Rupp, Quentin 228 Blue Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
28 Haselhorst, Tanner 330 Showmanship Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
132 Kuhn, Anna 492 Angus heifer Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
108 Staab, Connor 866 Show how good of a showman I am Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
27 Dickinson, Abigail 1792 - Green Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
17 Sonntag, Ashlyn 1926 Reserve Grand Champion, Senior Reserve Champion Showman Award sponsored by Tom & Melinda Fross Cottonwood District, Hays Good Hope
24 Vajnar, Colton 2073 Colton Showing Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
25 Vajnar, Cyrus 2088 Cyrus Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
13 Rupp, Ethan 3028 Yes Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / U - Beef, Fitting and Showing / 04a: Intermediate Division, Age 10-13
82 Rohr, Macara 39 Showmanship Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
22 Dreiling, Nicole 53 Belle Intermediate Reserve Champion Showman Award sponsored by Predator Pipe Testing, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Big Creek Astros
36 Scheck, Lindsey 171 Intermediate showman Grand Champion, Intermediate Champion Showman Award sponsored by Predator Pipe Testing Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
30 Stremel, John 455 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
20 Pfannenstiel, Jaiden 662 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
19 Pfannenstiel, Brant 668 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
11 Wasinger, Marisa 1513 Grooming and showing market steer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
34 Huser, Kyle 1646 showmanship Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
40 Robben, Dalton 1799 Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
122 Sonntag, Jailyn 1940 Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
38 Grabbe, Wyatt 2211 Heifer Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
39 Grabbe, Mark 2212 Hazel Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
6 Haas, Kaden 2231 Fitting and Showing Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
7 Haas, Konner 2270 Fitting and Showing Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
14 Staab, Blaise 2740 Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
322 Braun, Cale 2975 showmanship Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / U - Beef, Fitting and Showing / 05: Junior Division, age 7-9
29 Robben, Talyn 193 Jr. Beef Fitting and Showing Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
83 Rohr, MaRynn 380 Showmanship Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
31 Stremel, Jorja 441 Jorja Showmanship Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
18 Schumacher, Levi 608 Junior Reserve Champion Award sponsored by Clint & Jill Pfannenstiel, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Victoria Vikings