2019 Ellis County Fair

Fair Results Back

Viewing records 1001-1050 of 2028
Results last updated at: 11/14/2019 2:46 AM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
4-H / X - Horse / 34: Barrel Racing Age 14 to 18
59 Huser, Kirk 1631 White Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / X - Horse / 35: Barrel Racing Age 10 to 13
94 Schmidtberger, Emma 241 horse Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
102 Schmidtberger, Wyatt 273 horse Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
103 Schmidtberger, Cody 278 horse White Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
63 Kimzey, Keeli 1568 horse Purple Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
39 Grabbe, Mark 1873 Bob Red Cottonwood District, Hays Good Hope
92 Pope, Kate 2471 Barrels Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
297 Lane, Colton 2686 Horse Red Gemini Juniors
295 Lane, Callie 2839 Cj Blue Gemini Juniors
4-H / X - Horse / 36: Barrel RacingAge 7 to 9
298 Werth, Cidnee 2791 Horse Purple Gemini Juniors
4-H / X - Horse / 37: Flag Race Age 14 to 18
88 Weidenhaft, Taylor 83 Purple 1st Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
10 Pfeifer, Jaylinn 108 flags Blue Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
59 Huser, Kirk 1632 speed event Red Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / X - Horse / 38: Flag Race Age 10 to 13
94 Schmidtberger, Emma 240 Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
102 Schmidtberger, Wyatt 274 horse Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
103 Schmidtberger, Cody 277 horse Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
63 Kimzey, Keeli 1569 horse Purple Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
39 Grabbe, Mark 1875 Bob Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
92 Pope, Kate 2472 Flags Red Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
297 Lane, Colton 2690 Horse Red Gemini Juniors
295 Lane, Callie 2842 Cj Blue Gemini Juniors
4-H / X - Horse / 39: Flag Race Age 7 to 9
298 Werth, Cidnee 2793 Horse Purple Gemini Juniors
4-H / X - Horse / 40: Pole Bending - Age 14 to 18
88 Weidenhaft, Taylor 82 Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
10 Pfeifer, Jaylinn 109 poles Purple Fastest Pole Bending Time Award sponsored by Bill & Diane Schmidtberger Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
59 Huser, Kirk 1634 speed event Red Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
4-H / X - Horse / 41: Pole Bending - Age 10 to 13
94 Schmidtberger, Emma 216 Red Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
102 Schmidtberger, Wyatt 275 horse Purple 1st Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
103 Schmidtberger, Cody 276 horse White Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
63 Kimzey, Keeli 1570 horse White Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
39 Grabbe, Mark 1877 Bob Purple Cottonwood District, Hays Good Hope
92 Pope, Kate 2474 Poles Red Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
297 Lane, Colton 2691 Horse Blue Gemini Juniors
295 Lane, Callie 2844 Cj Blue Gemini Juniors
4-H / X - Horse / 42: Pole Bending - Age 7 to 9
298 Werth, Cidnee 2795 Horse Purple Gemini Juniors
4-H / Y - Sheep / 01: Fitting and Showing, Senior Division, age 14 and older
27 Dickinson, Abigail 1773 1st Grand Champion, Senior Champion Sheep Showman Award sponsored by William & Renette Saba Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
23 Jaeger, Amelia 2354 Fitting and Showing Reserve Grand Champion, Senior Reserve Champion Sheep Showman Award sponsored by Midland Marketing Cottonwood District, Hays Good Hope
4-H / Y - Sheep / 01a: Fitting and Showing, Intermediate Division, age 10-13
61 Pfeifer, Kylee 340 Intermediate Reserve Champion Sheep Showman Award sponsored by Predator Pipe Testing, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
63 Kimzey, Keeli 1561 sheep Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
34 Huser, Kyle 2144 Sheep showmanship Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
3 Jaeger, Tygh 2431 Fitting and showing Blue Cottonwood District, Hays Good Hope
65 Neher, Karli 2834 Finley Grand Champion, Intermediate Champion Sheep Showman Award sponsored by Predator Pipe Testing Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / Y - Sheep / 03: Market lambs, purebred or cross
61 Pfeifer, Kylee 341 1st Reserve Champion Market Lamb Award sponsored by Downing Nelson Oil, Reserve Grand Champion Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers
63 Kimzey, Keeli 1562 sheep Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
27 Dickinson, Abigail 1777 Blue Cottonwood District, Hays Buckeye Jr. Farmers
34 Huser, Kyle 2145 Market Lamb class Blue Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
23 Jaeger, Amelia 2355 Market Lambs Blue Cottonwood District, Hays
23 Jaeger, Amelia 2357 Market lambs Red Cottonwood District, Hays Good Hope
3 Jaeger, Tygh 2432 Marketing lamb 1 Red Cottonwood District, Hays Good Hope
65 Neher, Karli 2837 Finley 1st Champion Market Lamb Award sponsored by Bill & Renette Saba, Grand Champion Cottonwood District, Hays Victoria Vikings
4-H / Z - Swine - Fitting and Showing / 01: Fitting and Showing, Senior Division, age 14 and older
60 Pfeifer, Konnor 97 showmanship 1st Grand Champion, Senior Champion Swine Showman Award sponsored by Scheck Farms Cottonwood District, Hays Ellis Sunflowers